Co to jest „numer sel”?

27.02.2006 Zespół Plio.pl

Chcemy wykorzystać załadowane przez nas zdjęcie kotów w boksie-zajawce na stronie głównej. Może musimy poprawić szybko ważne dane w artykule sprzed roku? Obie te prace łączy jeden problem: jak komputer ma wiedzieć, o które konkretnie zdjęcie czy artykuł nam chodzi.

Gdy tekstów i obrazków jest mało, nie ma problemu aby przejrzeć listę wszystkich i kliknąć na właściwy. Sprawa znacznie się komplikuje, gdy nasze zasoby puchną. Znacznie łatwiej, niż szukać tekstu w panelu administracyjnym, jest wtedy znaleźć go w widocznym dla użytkowników serwisie i wskazać w administracji tylko jego identyfikator, jakby numer PESEL, zwany dla uproszczenia właśnie „sel”.

Jak odczytać numer „sel” z tekstu na stronie? Wystarczy spojrzeć na okienko adresu przeglądarki. Pod koniec adresu powinniśmy zobaczyć coś jak „sel=23” co oznacza, że numer „sel” oglądanego artykułu, zdjęcia czy działu jest równy 23.

Np. „numer sel” czytanego przez Ciebie artykułu to 2.Lorem ipsum po polsku, z polskimi znakami Przetestuj mój popularny generator. Nie pierwszy tego typu, ale posługuje się zmielonymi tekstami współczesnymi. Można wybrać jeden z kilku stylów: teksty polityczne, naukowe, przyrodnicze. Losuje też nazwiska autorów tekstów. »
Mama z kotkami
Nie bój się zapytać, gdy masz problemy