Dodawanie zdjęć do tekstów

28.02.2006 Zespół Plio.pl

Nic tak nie odstrasza czytelnika jak długi blok czarnego tekstu. Jeżeli chcemy ożywić artykuł w sposób elegancki i profesjonalny możemy dodać do niego zdjęcia, wykresy lub rysunki. Enkidu CMS nam to ułatwia

System Enkidu CMS pozwala na wstawianie zdjęć i grafik do artykułu na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy ich zalety, tak aby redaktor mógł wybrać, które rozwiązanie jest dla niego najlepsze.

1. Pełna automatyka

Zazwyczaj jest to najlepsze rozwiązanie. W panelu administracyjnym odnajdujemy artykuł, do którego chcemy dodać zdjęcia i klikamy na link [zdjęcia]. Tam wpisujemy numery zdjęć, które pragniemy dołączyć. Formularz ma dla przejrzystości tylko trzy pola na nowe zdjęcia, ale po zapisaniu zmian pojawią się ponownie trzy nowe pola.

Tylko tak dołączone zdjęcia będą rozpoznawane przez system jako związane tematycznie z artykułem. Ma to liczne zalety:

  • Zdjęcia wyświetlą się automatycznie po prawej stronie artykułu jako miniaturki z linkami do pełnego rozmiaru
  • Jeżeli zdjęć będzie więcej, niż trzy, system automatycznie stworzy z nich galerię zdjęć, co bardzo ułatwi użytkownikom ich przeglądanie
  • Możemy dowolnie zmieniać zdjęcie – system sam zaktualizuje dane przy wszystkich artykułach, do których jest przypięte
  • Pierwsze dołączone zdjęcie pojawia się jako ikonka artykułu na indeksie tekstów (można wyłączyć tę funkcję dla poszczególnych tematów w administracji tematami)
  • Użytkownik oglądając zdjęcie zobaczy linki do wszystkich tekstów, do których jest ono przypięte

2. Ręczne wstawienie automatycznie stworzonego kodu

Czasem chcemy wstawić zdjęcie w pewnym konkretnym miejscu artykułu, np. dlatego, że objaśnia tekst w konkretnym akapicie. Zazwyczaj wystarczy dodać dokładniejszy opis zdjęcia doczepionego standardowo i uwagę „patrz ramka obok” czy podobną. Bywa jednak i tak, że nie jest to optymalne dla użytkownika rozwiązanie.

W takiej sytuacji Enkidu CMS służy kodem HTML, który redaktor może wkleić w dowolne miejsce artykułu. Należy w panelu administracyjnym odszukać właściwe zdjęcie, kliknąć na jego link [formaty] i zaznaczyć kod wyświetlony w ramce. Następnie kopiujemy go (Ctrl+C w systemie Windows), wchodzimy do edycji artykułu i w polu Treść artykułu wklejamy skopiowany kod w upatrzonym miejscu (Ctrl+V w systemie Windows).

Zapisujemy zmiany w artykule i gotowe.

Trzeba pamiętać, że tek wstawiony kod nie zaktualizuje się automatycznie, gdy zmienimy lub usuniemy zdjęcie.

3. Ręczne poprawki w kodzie artykułu

Ponieważ system Enkidu CMS pozwala wpisywać artykuł jako zwykły HTML, można wstawić zdjęcie w dowolny sposób, na który pozwala ten język. Warto skorzystać przy tym z formatów automatycznie stworzonych przez Enkidu CMS.

Trzeba przy tym pamiętać, że standardy internetowe wymagają podania „tekstu alternatywnego”, a dobre praktyki sugerują, aby miniaturka zdjęcia linkowała do jego pełnej wersji. Dlatego najłatwiej jest jako punkt wyjścia potraktować kod z metody 2. powyżej.

Szczególnie atrakcyjnie wygląda wstawione w tekście zdjęcie w formacie panoramicznym.Lorem ipsum po polsku, z polskimi znakami Przetestuj mój popularny generator. Nie pierwszy tego typu, ale posługuje się zmielonymi tekstami współczesnymi. Można wybrać jeden z kilku stylów: teksty polityczne, naukowe, przyrodnicze. Losuje też nazwiska autorów tekstów. »
Mama z kotkami
Nie bój się zapytać, gdy masz problemy