Dostępność stron internetowych (accessibility)

Michał Prysłopski, 18-05-2006

Szybki poradnik, jak zaprojektować stronę WWW tak, aby była łatwa w użyciu dla osób niepełnosprawnych albo korzystających z „niepełnosprawnych przeglądarek” (PDA, telefony komórkowe, …). Taka optymalizacja jest prosta, a daje też dodatkowe fory u wyszukiwarek, jak Google. Można więc potraktować poprawę accessibility jako część SEO

Tekst kieruję głownie do webmasterów, bo to oni ponoszą główną odpowiedzialność za dostosowywanie stron do standardów dostępności i optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO).

Dlaczego warto zająć się dostępnością?

Linki

Obrazki

Formularze

Struktura strony

Irytujące detale

Metadane naprawdę pomagają

Słowa-Skróty

Przeglądarki internetowe dla niewidomych mają problem z odczytywaniem skrótów. Nie jest dla nich oczywiste, czy „PEKAO SA” należy przeczytać „pekao sa” czy „pe e ka a o es a”. HTML umożliwia użycie tagów abbr i acronym do wyjaśnienia skrótów, ale ich użycie jest niepraktyczne: wymagałoby od autorów tekstów albo od redaktorów ręcznego dodawania wyjaśnień wszystkich użytych skrótów, za co trzeba by tym ludziom dodatkowo zapłacić.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest pisanie skrótów „z kropkami”, n.p. „PEKAO S.A.”. Czytniki dla niewidomych starają się czytać słowa jako „słowa”, nawet napisane wielkimi literami, a kropki dadzą im poznać, że to skrót.

Można rozważyć dodanie inteligentnego mechanizmu dodającego tag acronym do typowych skrótów oraz ułatwienie redaktorom dodawania rozwinięć do trudniejszych zlepków liter. Nie jest to jednak łatwe i gra może nie być warta świeczki.


Oryginalny adres: https://www.plio.pl/article/dostepnosc-stron-internetowych-accessibility-14.html
Copyright © 2005-2017 by Plio.pl